Α’ ΕΠΣ Κοζάνης: Μακεδονικός Σιάτιστας - Δόξα Βερμίου Πύργων 2-0

By Σεπτεμβρίου 22, 2020

Δίκαιη επικράτηση για τον Μακεδονικό

Ο Μακεδονικός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με τον Σελέτη στο 20 λεπτό να σουτάρει από αριστερά και ο Ανδρονικίδης να αποκρούει εκπληκτικά σε κόρνερ.

Στο 30 λεπτό σέντρα ο Σελέτης κεφάλια ο Μέτκαρης οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

Στο 37λεπτο χάνει τετ α τετ ο Μέτκαρης με τον Ανδρονικίδη να σώζει τους Πύργους διώχνοντας με τα πόδια.

Στο 39 λεπτό η πρώτη φάση για τους Πύργους με τον Κοσμίδη να σουτάρει άουτ σε σουτ έξω από την περιοχή.

Στο 44λεπτο ο Μπάτσης με εκπληκτική προσπάθεια θα κάνει το 1-0 περνώντας και τον τερματοφύλακα.

Το ημίχρονο θα λήξει δίκαια με σκορ 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πύργοι προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως σε λάθος των Νίκου και Ταγγίδη θα πάρει την μπάλα ο Μέτκαρης και στο 55λεπτο θα κάνει το 2-0.Στο 65 λεπτό ο Ντέρος θα σουτάρει με τον Ανδρονικίδη να μην πιάνει την μπάλα και ο Τσαούσης από πλεονεκτική θέση να στέλνει την μπάλα απελπιστικά άουτ.

Στο 70λεπτο οι Πύργοι θα βρεθούν με αξιώσεις στην περιοχή με τον Νίκου να σπάει την μπάλα στον Παπαδόπουλο και αυτός να την στέλνει με σουτ άουτ δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μακεδονικού.

Στο 80 λεπτό ο Μέτκαρης θα πιάσει το σουτ μέσα από την μικρή περιοχή με τον Ανδρονικίδη για άλλη μια φορά να μπλοκάρει.

Στο 83λεπτο σέντρα από τον Νίκου κεφάλια ο Χαριτίδης άουτ.

Στο 90 λεπτό δυνατό σουτ του Νίκου ο Καλαμπούκας μπλοκάρει.

Στο 91λεπτο ο Παπαδόπουλος για τους Πύργους από την μικρή περιοχή θα χάσει το (άχαστο)στέλνοντας με σουτ την μπάλα μόλις άουτ.

Το τελικό σφύριγμα από τον διαιτητή Σουλίδη- που μαζί με τους Πραχάλη, Πανυτσίδου ήταν άριστοι- θα βρει την ομάδα της Σιάτιστας δίκαια νικήτρια με 2-0.

Η ομάδα της Δόξας Βερμίου Πύργων του Βαγγέλη Καραγεωργίου μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι,έφαγε τα 2 γκολ σε κρίσιμα χρονικά σημεία και άργησε να βγάλει αντίδραση στην σαφώς ανώτερη ομάδα του Μακεδονικού Σιάτιστας.

Παρόν στο γήπεδο της Σιάτιστας έδωσαν για άλλη μια φορά όπως εδώ και τόσα χρόνια τουλάχιστον 30 φίλαθλοι των Πύργων που ήρθαν να βοηθήσουν την νεοφώτιστη στην κατηγορία ομάδα τους.

Μετά το τέλος του αγώνα οι δυο ομάδες έδωσαν τα χέρια σε κλίμα αθλητικό.

Μακεδονικός Σιάτιστας (Βόλτσης): Καλαμπούκας,Αργύρης,Σελέτης,Σαπνάρας,Κατσίρης,Μπούρτζος,Μπάτσης,Δεληζήσης,Μέτκαρης,Τσιαούσης,Ντέρος.

Δόξα Βερμίου Πύργων (Καραγεωργίου): Ανδρονικίδης,Λεμονής,Νίκου,Ταγγίδης,Καρκαγιάννης,Βαγγόπουλος ,Χριστοφορίδης,Χαριτίδης ,Χαϊτίδης ,Κοσμίδης,Γκιούρος.

Αναπληρωματικοί που έπαιξαν,Νίκου,Παπαδόπουλος,Ντουμπαρατζής.

Διαιτητής: Σουλίδης

Βοηθοί: Πραχάλης, Πανυτσίδου

Παρατηρητής:Τζουμερκιώτης